اطلاعات درج شده روی برچسب روغن موتور
26 Oct

اطلاعات درج شده روی برچسب روغن موتور

- غلظت و یا خاصیت چسبندگی(ویسکوزیته): اطلاعات مربوط به ویسکوزیته خواص و توانایی روانکار را در هنگام تغییر دما بیان می کند. در دمای بالا خاصیت کلیه مواد روغن نیز روان تر و به اصطلاح عامیانه شل تر می شود که در نتیجه آن احتمال آسیب موتور بالا می رود. بنابراین بسیار مهم است که از روغنی استفاده شود که ویسکوزیته آن به مقدار مناسب باشد تا در دمای بالای موتور خاصیت چسبندگی خود را حفظ کرده و تمامی قسمتهای موتور را روانکاری کند. همچنین به دلیل خاصیت انقباضی مواد در سرما روغن موتور نیز سفت تر شده و کارایی خود را نسبت به فصول عادی از دست می دهد که با افزودن ادتیو به روغن پایه از سفت شدن آن جلوگیری شده تا روغن توانایی روانکاری کلیه قطعات موتور را داشته باشد. این ویژگی با خصوصیت SAE اندازه گیری می شود.

2- روغن پایه: برای تولید روغن موتور با توجه به تکنولوژی و نوع ساخت موتور از روغن های متفاوتی استفاده می شود که هر یک از این روغن ها Base و یا پایه متفاوتی دارند . خصوصیات روغن های پایه با یکدیگر متفاوت بوده و تنها نقطه مشترک تمامی روغنها وجود ماده تشکیل دهنده ای بنام روغن پایه است که 75 تا 85 درصد حجم روغن موتور را تشکیل می دهد و به دو صورت معدنی (Mineral) و مصنوعی ((Synthetic موجود است.

3- نوع موتور: اشاره دارد به نوع موتور (بنزینی یا دیزلی)

4- گواهی سازنده: پس از تست کارایی ، روغنها توسط سازندگان خودرو گواهی می شوند. به طور مثال سازندگان ذیل محصولات توتال را تایید و گواهی نموده اند:
اتومبیل: مرسدس بنز، رنو ، پژو ، فلوکس واگن ، سیتروئن ، فورد ، فیات ، پورشه ، BMW
خودروهای سنگین: MAN ، MB ، ولوو ، RVI

5- معیارها: خصوصیات API و ACEA نشاندهنده کیفیت هستند که توسط سازندگان مورد تایید قرار می گیرند.
انستيتو نفتي آمريكا,API براي طبقه بندي روغن ها بر چسب كيفيت و فناوري ساخت آنها كد بندي خاصي ابداع نموده است . حرف اول ، معرف نوع موتور محل مصرف ( حرف C براي خودروهاي ديزلي و حرف S براي براي خودروهاي بنزيني )‌ و حرف دوم ، نشاندهنده سطح كيفيت روغن خواهد بود . به اين مفهوم كه حرف A پايين ترين سطح كارايي را نشان مي دهد و با بالا رفتن حروف سطح كارايي نيز افزايش خواهد يافت . مانند SG , SJ , SL , SM ,… سطوح كارايي بالاتر ، نشان از ميزان افزودني هاي بيشتر در روغن بوده و در تست ازمايشگاهي و عملكردي ، شرايط حادتري را تحمل مي كنند . افزودني هاي مختلف ، مقاومت روغن را براي شرايط سخت حراري و فشار زياد موتور بهينه مي كنند .
روغن هاي توصيه شده توسط شركت هاي سازنده خودرو داراي خواص لازم بوده و نبايستي افزودني هاي متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه نمود . زيرا موجب اختلال در عملكرد و خواصي كه از باتدا در روغن وجود دارد مي شوند.

نكات مهم:
1. سياه نشدن روغن در حين كاركرد ، نشانه مرغوبيت آن نيست بلكه به اين معناست كه روغن قابيت جذب ذرات اسيدي و ناخالصي را نداشته است.
2. از تركيب چند روغن با يكديگر و مصرف همزمان آنهادرموتور خودداري نماييد.

گذاشتن پیام