روغن هیدرولیک
30 May

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک فرمان یکی دیگر از روغن های مورد استفاده در ماشین ها است که نقش روان کنندگی و واسطه انتقال قدرت را دارد. این روغن مثل روغن ترمز عمل نموده و به نوعی باعث روان تر شدن چرخش فرمان و انتقال قدرت به فرمان خودرو و سایر بخش های هیدرولیکی خودرو می گردد. خودروهای قدیمی تر که از سیستم های فرمان مکانیکی بهره می بردند به دلیل سختی چرخش فرمان در حالت ایست و یا حرکت با سرعت کم، جای خود را به خودروهای فرمان هیدرولیکی داده اند که توسط روغن هیدرولیک به سادگی این عمل انجام می شود. در این مطلب نیز قصد داریم همانند گذشته به معرفی روغن هیدرولیک خودرو پرداخته و چگونگی عملکرد آن را به همراه نحوه تعویض آن شرح دهیم.

 

روغن هیدرولیک فرمان در واقع نوعی سیال برای به حرکت در آوردن و انتقال قدرت سایر قطعات می باشد. روغن هیدرولیک در حالت کلی به دو دسته اساسی تقمسیم می شود. روغن هیدرولیک سنتتیک و روغن نفتی. این روغن هیدرولیک جهت انتقال قدرت از دو عامل فشار و جریان استفاده می نماید. روغن هیدرولیک تنها در بحث حرکت و چرخش فرمان خودرو به کار نمی روند و کاربرد این روغن در صنایع مختلف بسیار زیاد است. اما در بحث خودروهای سنگین این روغن ها در جرثقیل ها، پمپ ها، جک ها و دیگر مواردی که برای به حرکت در آمدن آن ها به قدرت فراوانی نیاز است به کار برده می شوند.

به طور کلی در بخش هیدرولیک خودرو مهمترین بخش، بخش مربوط به روغن هیدرولیک می باشد. بدون این روغن سیستم فلج شده و هیچگونه کارایی نخواهد داشت. عملکرد یک روغن هیدرولیک بسته به نوع استفاده از آن به موارد متفاوتی بستگی دارد. بعضی از این موارد عبارت است از:

درجه حرارت عملکرد

نوع سیستم هیدرولیک

مقاومت لایه های روغن

مقاومت در برابر اکسیده شدن

زمان تعویض روغن هیدرولیک

عدد ph و خاصیت اسیدی روغن

حداکثر مقدار جذب کنندگی رطوبت

گرانروی یا مقدار ویسکوزیته روغن

زمان تعویض روغن هیدرولیک به عوامل مختلفی بستگی دارد که مشاهده هر کدام از آنها بیانگر این موضوع است که وقت تعویض آن فرا رسیده است. نکته ای که در تعویض روغن هیدرولیک همواره باید به خاطر داشت اینکه به دلیل تفاوت در میزان گرانروی و سایر مواد تشکیل دهنده روغن های مختلف، هیچگاه نباید دو نوع روغن را با یکدیگر ترکیب نمایید. برای این منظور توصیه می شود همواره از یک نوع محصول استفاده نمایید و یا روغن کهنه را به طور کامل تخلیه کنید و سپس اقدام به ریختن روغن جدید نمایید. به طور کلی اگرهر کدام از موارد ذیر را در روغن هیدرولیک خودرو خود مشاهده نمودید، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

کف کردن روغن

مات شدن رنگ روغن

تیره شدن رنگ ظاهری روغن

استشمام بوی سوختگی از روغن

پایین آمدن سطح روغن هیدرولیک

وجود آلودگی در اثر اکسیده شدن روغن

افزایش مقدار گرانروی و سفت شدن روغن

منبع : سایت  www.smart-car.ir

گذاشتن پیام